Joga

Na časovima se radi tradicionalna joga koja sadrži u sebi sve osnovne joga pravce (hatha joga) sa naglaskom na radu sa životnom energijom (kundalini joga) i transformaciji strukture uma (radja joga). Osnovni nivo rada bavi se joga položajima (asane), disanju i razvoju svesnosti tela i energije pri vežbanju. Sa napretkom i pročišćenjem celog psihofizičkog sistema uvode se nove i naprednije vežbe i tehnike, vizualizacija, meditacija i mantra joga (rad sa zvukom i vibracijom).

Način rada na času joge

1.

Čas počinjemo sa osećanjem prisutnosti i svesnosti sebe u telu i prostoru u ovde i sada. Težimo svešću i osećanjem ka jedinstvu svesnosti, toka daha i osećanja tela i energije u pokretu i položajima. Udah i izdah su dugi i potpuni uz kraću pauzu između njih ako je potrebno po osećaju. Položaje i telo nikada ne treba forsirati nego malo po malo iz časa u čas pomerati granice svojih mogućnosti. Na kraju naših vežbi bi trebalo da se osećamo lagano, pročišćeno i sveže. Oseća se blago strujanje životne energije a um je miran i uravnotežen. Osećanja su stabilna.

2.

Vežbama otklanjamo neuromišićne blokade i krutosti koje ometaju slobodan tok životne energije i toga je potrebno biti svestan pri vežbanju jer to pomaže taj proces preko veze uma i tela. Na one delove tela koji su posebno kruti ili bolni treba obratiti više pažnje i svesnosti uz osećanje opuštanja, posebno pri izdahu. Ako su um ili osećanja veoma nemirni ne treba se boriti sa njima nego uporno vraćati našu pažnju na osećanja tela i proces vežbanja što će malo po malo dovesti sistem u smireno i uravnoteženo stanje.   

3.

Prednja i zadnja izvijanja kao i uvijanja tela u stranu zajedno sa uvrtanjima treba da se međusobno izmenjuju. U većini asana (položaja) se miruje neko vreme, najčešće od jednog pa do nekoliko minuta u proseku. Postoji nekoliko vežbi posebno važnih u sistemu jogamaster škole joge koje se rade na svakom času (ubačene između nizova asana) i koje pomažu oslobađanje energije: Fakirska vežba, agnisar krija i udijana banda-nauli, planina disanje i posebna verzija bhastrika disanja sa pokretanjem u klečećoj i stojećoj varijanti sa udahom na nos i izdahom na usta što se donekle razlikuje od tradicionalne vežbe bhastrika disanja u kojoj se diše isključivo kroz nos.

4.

Koristimo veliki broj raznovrsnih asana po potrebi, uz izvođenje gore navedenih vežbi na svakom času. Ponekad, kada je energija na času teška i troma može se raditi čišćenje tela rukama i otvaranje čakri (najčešće grudne i krunske). Uz izvođenje asana radimo i disanje kroz energetske centre, kao i nekoliko energetskih vežbi (krija) a ponekad i mentalno ponavljanje mantri (jogički zvuci, vibracije isceljenja).

5.

Posle asana rade se vežbe disanja. U sistemu jogamaster škole radi se osnovno joga disanje, prirodno joga disanje, balansirano disanje sa držanjem daha u 4 jednake faze, disanje za jačanje, kao i nadi shodan (naizmenično nosno disanje) u više varijanti brojanja (zadržavanja daha) od početnih do naprednijih. Bhastrika disanja se izvode između asana kako je već objašnjeno na tačci 3. Kao i asane tako i disanje ne smemo forsirati, nego vežbati strpljivo i metodično bez žurbe.

6.

Na kraju radimo vežbe relaksacije (nidra) i meditaciju u više varijanti. Meditacija usporava moždane talase i menja im frekvenciju ka smirenom stanju uma kako bi u tom miru osetili svoj duh onakav kakav jeste u čistom stanju proširene svesti. Na taj način otvaramo se svojoj unutrašnjoj inteligenciji, mudrosti, ljubavi i vođstvu.

sr_RSСрпски језик